Plan ve Bütçe Komisyonu’nda usul tartışması!

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2016 Merkezi Yönetim Bütçesi görüşmeleri başladı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, komisyon görüşmelerinin yapılamayacağını, kendilerine dağıtılan kitapçıkları yeteri kadar inceleyemediklerini söyledi. Özel, Tasarı ve Bütçe Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu dışında hiçbir komisyonda öneri veya tasarı çalışmasının yapılmadığını kaydederek, parlamenter sistemin çalışamaz hale getirildiğini iddia etti.

MHP Antalya Mehmet Günal ise, 2014 senesi net hesaplarının kendilerine gelmediğini belirterek, “Sayıştay raporları rapor değildir. Gelen rapor, rapor değildir. Halen daha bize mali denetim raporu gelmiyor. Raporda neden denetim yapıldığı belirtiliyor. Sayıştay’dan rapor alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, gerekçeyi okuyarak sunumu dinlemek gerektiğini ifade ederek, “Haftalardır torba torba torba. İnsanlık dışı uygulamalar yaşanıyor. Milletvekili hakları ile mücadele etmemiz gerekiyor. Bu sunumun ertelenmesini istiyoruz. Gerekçeleri okuyalım, kitapçıkları okuyalım, ondan sonra sunumu dinleyelim” diye konuştu.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, geçmiş senelerdeki Tasarı ve Bütçe Komisyonu çalışmalarından bahsederek, milletvekillerinin kitapçıkları incelemek için beş günlük süreleri olduğunu söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Kuşoğlu ise, Türkiye’de gerçek manada mali disiplin olmadığını iddia ederek, “Bütçe alt üst ediliyor. Yasaya uygun bütçe getirilmesi uygun olur” ifadelerini kullandı.

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, hükümetin yasa yapma ile alakalı Meclis’e kolaylık sağlaması gerektiğini kaydederek, “Meclis’in, özellikle muhalefetin daha çok dikkate alınması lazım. Muhalefetin Meclis’in bu kadar hafife alındığı dönemi yaşamadım” dedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, suallen suallere nitelikli yanıt alamadıklarını söyleyerek, kendilerinin anayasal denetim hakkının olduğunun altını çizdi. Erdoğdu’nun sözleri üzerine Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Yaptığınız konuşmayı aynen size iade ediyorum. CHP’nin grubuna yakışmıyor. Eleştiriler yapıyorlar. Komisyonun gündemini dağıtacak, komisyondaki barışı neden bozuyoruz? Kendi konuşmalarınıza bakın” şeklinde konuştu.

Erdoğdu, Bakan Ağbal’ın kendisine hakaret ettiğini iddia ederek, “Hakareti sen ediyorsun? Ne dedin? Konuşamazsın diyorsun, konuşuyorsun. Ortamı geren sizsiniz” diye konuştu.

Bilgiç, bunun üzerine Erdoğdu’ya sözlerini hatırlatarak, “Sizin neler söylediğinizi görmeniz lazım” ifadelerini kullandı. Erdoğdu, mali olarak kamuyu denetleme yetkisi olduğunu hatırlatarak şunları dedi:

“Eğer benim belediyelerimde ahlaksızlık varsa, siz bunu denetlemiyorsanız, siz bunun ortağısınız. Biz sizinle yolsuzluk koalisyonu kurmayacağız.”  

AHMET UMUR ÖZTÜRK

Bir önceki yazımız olan Kılıçdaroğlu’na seslendi: 'O kelimeleri aynen iade ediyoruz' başlıklı makalemizde aynen, ediyoruz ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply